Giardia útmutató, ha már el vagy keseredve

2024.06.18 15:48

Küzdelem a Giardiával……

 

Évek óta gondolok rá, hogy leírom egy újabb velünk történt küzdelmes csatát, amit sikerült ugyan megnyerni, de mind anyagilag mind lelkileg igen megterhelő volt. Immár 7 év távlatából talán le merem írni. (bár hosszú ennél sokkal többet is lehetne, de megpróbáltam eredménycentrikusan leírni, mivel lehet ezt a csatát is megnyerni. Nem könnyű, de megoldható)

Ha ezeket a sorokat olvasod, valószínűleg Te is kétségbe esve keresed a megoldást, ha tenyésztő vagy ha csak gazdi vagy. Ezért bele sem megyek most abba, hogy a giardia micsoda, valószínűleg tudod. Annyi legyen elég, hogy egy egysejtű parazita, ami kutyákban, cicákban, akár emberekben és sok emlősben élősködhet. Szerencsére általában fajspecifikus törzsei vannak, szóval a kereszt fertőzés ritka, vagy nem bizonyított még akkor sem, ha igazából mindenhol azt írják, hogy az is megtörténhet és zoonizisként tekintenek rá. (Zoonozis, amikor ember is elkaphatja az állattól a fertőzést)

A lényeg a lényeg, hogy elég alaptomos kis élősködő, ami nagyon nagy károkat okozhat a kiskedvencünk bélrendszerében, akár egy életre is. Színesíti a palettát az is, hogy egyes egyedek akár tünetmentes hordozók is lehetnek, ergo nem minden cica (most maradunk a cicáknál) mutat tüneteket, vagy csak szakaszosan és nem mindig, de a skála széles, akár életveszélyes hasmenésig is fajulhatnak a tünetek.. A lényeg, hogy manapság egyre gyakrabban olvasom ilyen olyan fórumokon azt, hogy egyes cicáknak „érzékeny” a gyomor, hogy véreset puhát kakil, esetleg hasmenése van gyakran. Orvostól orvosig hurcibáljuk a cicát, egyesek esetleg még kakitesztet is csinálnak (sima kakiteszt: tenyésztés és mikroszkóp), ami negatív és kétségbeesve állunk a tény előtt, hogy elvileg semmi baja a cicának, de mégis A világ összes gyógytápjával / hipoallergén tápjával sem érünk el sokszor semmilyen eredményt. Aztán ráfogják, hogy allergia, de hogy mire nem derül ki. Sajnos azt látom még most sem rutin (pedig az kéne legyen), hogy amikor egy cicának hasmenése van, azonnal átfogó székletvizsgálatot kellene kérni, amibe bele kéne tartozzon a Giardia is.  (nem mellesleg a Trichomonas-ra és Coccidiákra is, de ez egy másik cikk lesz)(Kutyáknál még csak- csak, de cicáknál nagyon ritkán kérik a giardia tesztet, pedig akár a helyszínen is elvégezhető a gyors teszt és tünetelő cicánál a legtöbb esetben pozitív is lesz, ha Giardiás és nem vészesen drága a gyorsteszt) Megjegyzem azt sem értem itthon miért nem elérhető széleskörben a gazdik által is elvégezhető gyorsteszt, nem űrtudomány, kb mint egy terhességi teszt, csak kakival.Persze, azért a teszt eredménye sem mindig ilyen egyszerű sajnos…. mert a Giardia trükkös is lehet, ugyanis nem mindig ürülnek az ún. oociszták amivel szaporodik, ezért mikroszkóppal sem mindig látható, de sajnos van hogy a gyors teszt is negatív. A legjobb, ha minimum ELISA laboros tesztet kérünk, kiegészítve a mikroszkópos tesztet, az többnyire, ha van fertőzés kimutatja.  Ha megvan a diagnózis sajnos a legtöbb esetben nem lehet fellélegezni, ugyanis, nehéz kiirtani ezt a paraztát. A nehézség a gyógyszerekkel szembeni rezisztencia miatt és az állandó újra fertőzésből ered, ugyanis a Giardia ún.  oocisztákkal szaporodik, fertőz, amely oociszták rendkívül ellnállóak a környezettel szemben.

De NEM LEHETETLEN küldetés megszabadulni tőlük.

Persze itt is érvényes a szabály, és ezt sem mindig tartják be vagy hívják fel rá a figyelmet: ha a háztartásban, tenyészetben több cica van, mindet betegnek és fertőzöttnek kell tekinteni (ha kutya is van azt is), és egyszerre kezelni, ha csak egynél is kiderül a Giardia jelenléte. Rendkívül fertőző! Mire megjelennek a tünetek az egész állomány fertőzött.

A kezelés szerencsés esetben kb. 2-3 hét alatt megoldhatja a helyzetet, de a tapasztalatom alapján és az utóbbi időben olvasottak alapján kevesen vannak voltak ilyen szerencsés helyzetben.

Kezelés:

 Itthon 2 féle gyógyszeres hatóanyaggal próbálkoznak az orvosok, több protokollal

  1. Fenbendanzol tartalmú gyógyszerek: Pld FERDOCATEz az első vonalbeli, ami amúgy engedélyezett cicákra is, bár eredetileg nem rájuk engedélyezték. Többféle adagolása van: a lényege, hogy pár napig (általában 5) adni kell napi 1x a tablettát, aztán pár nap szünetet kell tartani (pl 5 nap vagy esetleg 7) és aztán megismételni a kezelést. (Nos én még nem találkoztam olyannal, akiknek ez megoldotta volna a helyzetet, de biztosan van, hisz ez a protokoll. Többnyire javulnak a tünetek aztán visszatérnek, nekem ez a tapasztalatom. egyetlen jó, amit erről a gyógyszerről el tudok mondani, hogy általában nem okoz mellékhatásokat, és mivel nincs íze könnyen beadható, kajába keverve is és amúgy féreghajtó is. A pasztás változatról ez nem mondható el, de a tabletta igen, és jól oldódik vízben is, szóval akár fecsiben is beadható, aki nem tudja tablettázni a cicáját. Sajnos a legtöbb mostani törzs már immunis erre a gyógyszerre.
  1. Metronidazol: pl. a humán KLION (olcsó), vagy ma már van direkt cicáknak kutyáknak készült készítmény is. pl.: METROBACTIN (drága). Ezt akkor szokták adni, ha a Ferdocat nem hoz megoldást, általában 10-14 napig is. Vagy hasonlóan a másik gyógyszerhez szakaszosan 5- 7 napig adni 7 nap szünet megint 5-7 napig adni.  Hátránya, hogy egyes cicák nagyon érzékenyek lehetnek rá, súlyosbíthatja a hasmenést, sőt idegrendszeri mellékhatásai is lehetnek, könnyű túl vagy alul adagolni. De ezek a tabletta elhagyásával javulnak, visszafordíthatóak. További hátrány, hogy bazi keserű, trükkös beadni, soksor kiköpik a cicák, ha hozzáér a nyelvük vagy leoldódik pld a Metrobactinról a bevonat akkor fél órás nyálzásra elbújásra haragra számíthatunk, és mindezt napi 2x kell beadni! Sajnos, sok giardia faj már immunis rá, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy ettől jobban lesz a cicánk, ha olyan fajtája fertőzte meg a cicát, ami nem érzékeny rá.
  1. A fenti kettő kombiját is előszeretettel adják, általában akkor, ha  önmagában egyik sem oldotta meg a problémát. Ha figyelmesen olvastad, amit írtam akkor itt már minimum 2-3 hét vagy egy hónapja kínozzuk a cicákat. Ha szerencsénk van meggyógyul, ha nincs (Egyre gyakoribb) nem. Ergo kipróbáljuk ezt a kombót is, amikor a 2 gyógyszert együtt adjuk megint csak kb. 10-14 napig esetleg 2 x ismételve kis szünettel a kúrát.  Ez a legtöbbször eredményesnek is tűnik, de sokszor találkozni azzal, hogy amint abbahagyja a gyógyszerezést az ember visszatérnek a tünetek a cicánál, 2-3 héten belül néha még hamarabb is. Kilátástalan küzdelemnek tűnik, főleg, ha párszor a fentieket megismételtetik az emberrel.
  2. 21 napos kezelés: A kettő kombója úgy, hogy a Metronidazol csak 10 napig a Ferdocat 21 napig vele párhuzamosan. Ennek az elméletnek az az alapja, hogy a Giardia fejlődési ciklusa 3 hetes ergo mivel 3 hétig kapja a kifejlett alakokra ható gyógyszert a cica, a ciszták addigra kiürülnek, és nem képződnek újak, ergo ha a higiénia jó mellette nem lesz visszafertőződés.

Mégis akkor, hogy van innen kiút, ha ezekkel sem sikerül megszabadulni?

Leírok pár dolgot, nem mondom, hogy ez a tutti, de talán fény az alagút végén, és mivel tapasztalatból beszélek, ha elég bátor vagy elég kilátástalannak érzed már a helyzetet, akkor lehet meg fogod próbálni. Ez sem lesz könnyű és nagy erőfeszítések kellenek a higiénia betartása miatt, de működik!

Ami nagyon fontos: a csak gyógyszer nem elég! Több fronton kell sajnos támadni, ez nem egy olyan betegség amire, ha felírnak mondjuk antibiotikumot és beszedjük pár nap után meggyógyulunk.

Első dolog, amit a dokik elfelejtenek mondani: Extra higiénia kell, és szintén kulcsfontosságú, hogy több területen is, de erről az alternatív gyógyszerek után írok kicsit később.

Alternatív, de tényleg hatásos gyógyszerek:

Ez azért trükkös, mert itthon egyik sem elérhető, de nekem sikerült beszerezni, google barátunk ebben segítségedre lehet… Na ezzel pikk pakk sikerült is megszabadulni az élősködőktől persze a higiéniát betartottam nagyon szigorúan, és igencsak melós volt az a része, mert azt gyógyulás után is hetekig tanácsos betartani, de megérte. Lehet, hogy egy, egycicás háztartásban mindez túlzás, de ott, ahol több netán sok cica van máshogy nem megy az szinte biztos.

Amit az itt leírt a gyógyszerekről tudni kell, nagyon fontos: nincsen macskára törzskönyvezve sehol a világon, de jó tudni hogy Hollandiában, és Németországban illetve amelyik Amerikában elérhető, Amerikában is makacs Giardia fertőzésre használják a kinti orvosok, de csak makacs fertőzéseknél és csak asszisztálva, ergo javasolják, próbálják ki a gazdik, de saját felelősségre.. . Ami jó hír viszont, hogy megfelelően adagolva egyik gyógyszernek sincs mellékhatása, és általában az egyiknél 1 másiknál 3 adag a biztonság kedvéért megismételve időben később megszabadít ezektől a szemét kis parazitáktól. Persze csak akkor, ha nem fertőződik vissza a cica a környezetből.

CARNIDAZOL (10mg/tabletta):

  • EU ban is beszerezhető galamb gyógyszer.
  • Kinyírja nem csak a felnőtt Giardiát, de az összes fejlődési alakját az oocisztát is inaktíválja!
  • Adagolása: 0,5 kg/ 1 tabletta (20 mg/ kg)
  • Régóta fennálló makacs Giardia fertőzés esetén: 1.2. nap majd 7 dik nap. Ezt követően egy hét 10 nap szünet után ismét 2 napig egymás után adni, majd újabb egy hét 10 nap után 1 nap adni.
  • Nem túl régi de nem is teljesen friss fertőzés esetén 1 sikertelen normál kúa után: 1,3,10-dik napon beadni egy adagot.
  • Friss fertőzés esetén: 1 adag majd egy hét múlva ismét egy adag, ha nagyon para a gazdi még egy hét múlva is mehet 1 adag.
  • A tabletta pici, de egy nagyobb testű cicának jó sok kell (pld 5 kg -osnak 10 tabletta).
  • kis cicáknak is adható 5-6 hetes kortól, de tenyésztők beszámoltak korábban beadott gyógyszerről is nulla mellékhatással.

SECNIDAZOL:

  • Sajnos ez EU ban talán csak franciáknál szerezhető be, vagy ott láttam, de vény nélkül nem, és humán ez is.
  • Nekem ismerősöm szerezte be, Afrikából, de Amerikában is elérhető, már akinek van kapcsolata. Trükkös az adagolása, mert vagy 2g -os porban vagy bazi nagy tablettában kapható, és a cicák adagja meg 30-40 mg/ kg.
  • Ebből viszont vannak tanulmányok is, és egyetlen adag kinyírja a giardia minden alakját.
  • Tenyésztői fórumokon a tenyészetekben, akik tutti biztosra akartak menni, itt is azt javasolják, hogy 10 nap múlva ismételni, de elég csak 1 napi adag. (Ha mégsem akkor lehet próbálkozni 3 egymás utáni nappal, egyes források szerint)
  • Ennek a gyógyszernek sincsenek mellékhatásai az irodalom alapján, én használtam és meg tudom erősíteni.
  • Kiscicáknak is adható.  

Táplálkozás:

  • Kaja: A Giardia állítólag szereti a szénhidrátot, ergo a legjobb ilyenkor szénhidrát mentesen táplálni a cicát. Ez kihívás lehet azoknak, akik csak vagy zömében száraztáppal etetnek, ugyanis a száraztápok többségében még a gabonamentesekben is 30-50% ot tesz ki a szénhidrát. A legeslegjobb, amit anno találtam az az Orijen táp volt annak csak kb.18-20%. Ha szerencsés vagy és a cica szereti a konzerveket, vagy husit, akkor álljatok át arra. Persze a konzervekből sem mindegy mit kap magas hústartalmú szénhidrátot mellőzőt kell adni.  Nem a Félix és társai, de még ezek is jobbak mint a száraztáp, messze kevesebb a szénhidrát bennük hiába van bennük hozzáadott cukor) . A lényege, hogy az amúgy gyógyszeresen is megtámadott parazitát így gyakorlatilag éheztetjük is azzal, hogy nem kap szénhidrátot. A cicáknak meg vaj kevés szénhidrátra van szükségük, minimálisra.
  • Probiotikumok: kezelés alatt nem, de utána érdemes felépíteni a lerombolt bélflórát jó minőségű probiotikummal. Sajnos itthon ebből sincs túl sok. Mert a jó probionak az az ismérve, hogy jó sok törzset tartamaz, nem csak 1-4-et, és megfelelő csíraszámban van jelen egy adagban (5 milliárd CFU). De azért érdemes az itthoniakkal is próbálkozni. Van, akinek beválik.
    • Nagyon súlyos hasmenéses tünetek esetén pedig ajánlom a humán Enterol nevű készítményt ( Saccharomyces boulardiii), nagyon szépen kezeli a tüneteket a legtöbb esetben, de mérsékelni is fogja biztosan. (jó hír általában szeretik is a cicák)

Higiénia

Fürdetés:

Nem elég gyógyszerezni a cicákat, sajnos fürdetni is kell, és nagyon nagy gondot kell fordítani a környezet fertőtlenítésére is. Fürdetés fontos, minden gyógyszeres kúra elején és a végén, ugyanis a Giardia nagyon ellenálló oocisztákkal ürül a külvilágba, és sajnos ez igaz arra is, hogy a mikroszkópos több millió oociszta ráragad a cica tappancsára, szőrére bárhova, amit aztán szépen visszanyal mosakodáskor és máris újra fertőzi magát. Az oociszták az itthoni protokollban használatos gyógyszerektől nem pusztulnak el, ezért gyakori a visszafertőződés. No meg azért is, mert ugye a környezetbe fekhelyekre padlóra is kerül belőle bőven ahogy a cicus mászkál, fekszik éli az életét és sajnos a fertőtlenítők zömének is ellenáll.

Az irodalom szerint a klórhexidines fürdetés lehet a legjobb, ilyen sampont érdemes keresni. Minél nagyobb % ban tartalmazza a klórhexidint pl. 3-4%. (bőrproblémákra ajánlott állati gyógysamponok közt találsz ilyet bőven)

Az alom higiénia:

Szintén nagyon fontos, mert milliónyi oociszta ürül amikor a cicus wc-zik. Ergo azonnal ki kell üríteni fertőtleníteni az alomdobozt minden nagy wc-zés után! Nem mondom, hogy nem melós, de enélkül szinte lehetetlen megszabadulni a kis dögöktől.  Az almos tálat minden alkalom után leforrázni, lehetőleg 60 foknál melegebb vízzel, ez a legjobb fertőtlenítő. Ha ez nem megy akkor a később említett Halamid fertőtlenítővel kimosni, de maga a súrolás is jó hiszen fizikailag is eltávolítjuk ezzel az odatapadt oocisztákat. Legjobb, ha napon tud megszáradni az almos tál, de a téli időben ez nem megy, így én beszereztem pót almos tálakat is, és így a levegőn is meg tudott száradni, az egyik amíg mondjuk a másik száradt. A javaslatom egyébként az, hogy a régi almos tálat ki kell dobni, és új olcsókat beszerezni a küzdés idejére.  Az oociszták nagy ellensége a szárazság is, kiszáradás, de egy normál páratartalomban vígan elvannak azért.

 Edények, itató fertőtlenítése, itató kút kiiktatása:

Mindennap minimum 60 fokos vízben el kell mosogatni az edényeket. Itató kutat ki kell fertőtleníteni, ha van, és el kell tenni Giardia mentes időre. A Giardia ugyanis imádja a vizet, a nedves környezetet, és kb. -10 től 50 fokig életképesek maradnak az oociszták, akár 2 évig is! A legjobb fertőtlenítés, ha bármi bírja a 60 fok feletti hőmérséklet, és annak kitenni, de minél magasabb annál jobb. Mosogató gép a barátod lehet, ha tud ilyen magas hőmérsékletű programot.

Általános fertőtlenítés:

Na ez sem könnyű ugyanis a Giardia oociszták gyakorlatilag minden háztartási kereskedelemben kapható fertőtlenítőnek, legyen az klóros vagy nem klóros ellenáll! Ergo felesleges szétlocsolni ezeket. Az én tapasztalatom is ezt támasztja alá, bár az irodalomban megtalálható az is, hogy azért érnek valamit a klór is, meg a nem klóros fertőtlenítők.

Amivel lehet csökkenteni az oociszták számát, az a nagyon alapos napi szintű porszívózás (nem csak a padlót), és persze az előző pontokban említett macska wc / alom fertőtlenítés és fürdetés mellett. És be lehet szerezni olyan fertőtlenítő szert is, akár itthon is, ami az egyetlen bizonyítottan Giardia cisztát is elpusztító szer. Paradox módon ez is klóralapú, de máskép van benne a klór, mint a Domesztosz és társiban. Jó hír, hogy spriccelhető is, felmosni is lehet vele, és nem káros az állatokra. Neve: HALAMID. Sajnos arra már nem emlékszem milyen koncentrációban, de ha minden igaz 2% -osban már hatékonyan kinyírja a kis oocisztákat is (porban kapható magunknak kell a kellő koncentrációjú oldatot megcsinálni) Viszont erős uszodaszag lesz utána, szóval szellőztetés is a barátunk lesz. Nem veszi ki a szövetek színét ezt is meg kell említsem, de fehér lemosható sófoltokhoz hasonlót hagyhat maga után, ha túl koncentrált.  Ha nem akarunk befulladni, és mindennap minden bútort és felületet, ahol jár a cica kimosni lefújni, stb.stb. érdemes olcsó lepedőket beszerezni és azzal letakarni a bútorokat macskabútort is az első alapos fertőtlenítős kör után. Ezek a lepedők 60-90 fokban moshatók naponta akár, ezért érdemes 2 olyan garnitúrát beszerezni, hogy amíg az egyik mosásban van jusson a letakarandó felületekre másik tiszta. Ha van szárítógép még jobb a helyzet már ha olyan, ami tud magas hőfokon szárítani. (60-70 fok felett), akkor nem muszáj magas hőfokon mosni.

Plusz egy tipp: a brutális takarítás csökkenthető azzal is, ha a mindent átfogó legnagyobb takarítást a gyógyszer utolsó napján csinálod meg, de lehet nem lesz elég, ezért törekedni a kell a napi szintű, de legalább 2 naponta takarításra, fertőtlenítésre. Az adhat erőt, hogy minden egyes ilyen takarítást követően csökken a környezet oociszta terhelődése, és csökken a visszafertőződés lehetősége, vagyis minden egyes nappal közelebb a győzelem.

A „rutinosok” azt mondják, a gyógyszerezést követő első negatív tesztig, ami nem lehet hamarabb mint 4 héttel az utolsó gyógyszer beadást követően érdemes megcsinálni, de lehet akár később is, ha a cica tünetmentes, de nem elhagyható.

Mikortól gyógyult a cica, az állomány?

Ha tünetmentesek: (ez nem mindig igaz sajnos a hosszantartó Giardia fertőzés okozhat olyan maradandó vagy lassan gyógyulú bélrendszeri elváltozásokat, hogy időbe telhet akár fél év is, mire helyreáll a normális széklet.)

Ha egymást követően többszőr is negatív az ElISA teszt. Kezelés után nem érdemes rögtön tesztelni, tanácsos kb. 1 hónapot várni az utolsó gyógyszer bevételétől és a tesztet ismét egy hónap múlva ismételni.

Gyógyulás utáni felépülés székletrendezés

Ha a tesztek negatívak, de a széklet még mindig nem az igazi érdemes megnézni, hogy a bélflóra eltolódás miatt nincsenek e túlsúlyban tipikusan az e-coli, vagy a Clostridium baktériumok, ezek gyakran elszaporodnak a Giardia fertőzés mellett. (persze ki kell zárni a lehetséges Trichomonas vagy Coccidia fertőzést is, mert ezek is szeretnek együttesen jelen lenni a Giardiával. Ezekről, ha lesz érkezésem írok még, de talán ritkábbak, mint a Giardia maga).

Ha a bélflóra rendben, de még mindig nem igazi a széklet állaga, szaga segíthetjük a cicánkat azzal, hogy nyersen etetünk persze szakszerűen, vagy nagyon bevált nálunk (de ugye kérdés a cica megeszi e), a Hills Gastro Biom tápja. Ezt a tápot mindennemű hasmenéses betegség esetén is javaslom.  

Javasolt egyéb táplálék kiegészítők, segítenek a normális széklet kialakításában: huminsav, tökmagliszt, sütőtök püré, vörös szilfakéreg (Slipperi Elm bark), útifűmaghéj. Ezek közül mindenkinek magának kell kitapasztalnia, a dózist is, és azt is melyiket próbálja ki, milyen sorrendben, ha valamelyik nem jön be, és hogy mi válik be.  Ezek akkor is hasznosak lehetnek, amikor még beteg a cica. Gyógyszerszedés alatt viszont nem javaslom, mert valamennyire igaz az, hogy csökkentik hátráltatják a gyógyszerek felszívódását.

A higiéniai és táplálkozással kapcsolatos szabályok betartása a gyógyulási időszak alatt végig kőkeményen javasolt, és a gyógyszerszedéstől számítva még minimum 1 hónapig. Ha negatív a teszt a cica tünetmentes, fokozatsan lehet visszatérni a normál kerékvágásba.

Jókívánság

Bízom benne, hogy hasznos infókkal szolgáltam olyanoknak, akik még előtte állnak a lehetséges rémálomnak, illetve azoknak is akik épp most küzdenek ezzel a problémával, nekik sok erőt és legfőképp KITARTÁST, KÖVETKEZETESSÉGET kívánok a cicáknak pedig maradványmentes gyógyulást!

(Silversnow Jula)

 

ui: sajnos immunitás nincsen ellene, ezért bármikor megjelenhet újra, ha pl új cica érkezik, vagy szennyezett a környék, ahol lakunk és sajnos cipőtalppal akár egy kirándulást követően, vagy utcán is felszedhetjük a talpunkkal a cisztákat, de azért nem megy az annyira könnyen. Mi már 7 éve mentesek vagyunk, de sosem zárható ki, hogy megjelenik újra. Mai tudásommal viszont biztos vagyok benne, hogy a 7 évvel ezelőtti majdnem 1 évig tartó küzdelmet, kb. max 3-4 hétre le tudnám csökkenteni. Persze a cicák száma sem mindegy.